Uygulama Alanları

Uygulama Alanları

BAŞ

Baş bölgesine uygulanan shiatsu zihin yorgunluğunun, baş ağrısının, migrenin ve en önemlisi de uykusuzluğun iyileştirilmesinde etkilidir.
Bunun yanısıra beyindeki kan dolaşımını ve hafızayı güçlendirmede, hafıza bozukluklarını önlemede, zihindeki durgunluğun iyileştirilmesinde yardımcı bir uygulamadır.

 

BOYUN

Boyun kasları, başı taşıyan kaslar olması sebebiyle vücutta önemli bir yere sahiptir. Boynun üç ana görevi vardır. Birincisi kafatasını korumak, ikincisi omuriliği korumak, üçüncüsü ise hareket etmeyi sağlamaktır. Sürekli masa başında oturarak hareketsiz kalınması, yanlış uyku pozisyonları ve yanlış duruş pozisyonlarından dolayı kaslarda gerginlik ve kasılmalar oluşur. Bu durum da beyne yeterli kan ve oksijenin gitmesine engel olur. Beynin yeterli beslenememesinden dolayı boyunda fıtıklaşmalar, boyun ağrısı, baş ağrısı, uykusuzluk hatta kollarda ve ellerde uyuşmalar baş gösterir. Oskashiatsu masajı bu olumsuzlukları önleme ve giderme konusunda son derece önemli bir uygulamadır.

 

BEL

Bel ağrısı sırt ağrılarının en yaygın olan türüdür. Bel ağrısı iş gücü kayıplarının en yaygın nedenlerinden biridir. Bel ağrıları genellikle ani yapılan hareketler sonucu veya bir süre boyunca tekrarlanan eğilip bükülme, bir şeyi aniden kaldırma gibi hareketlerden sonra ortaya çıkar. Çoğu kez de; oturma, gezinme, öne eğilme ya da ayakta durma gibi durumlarda daha da kötüleşebilir. Bel bölgesine yapılan Oskashiatsu uygulamaları bel ağrılarının giderilmesinin yanısıra iç organların da düzenli çalışmasına yardımcı olur.

 

 

BACAKLAR

Bu bölümdeki kasların gergin ve sertleşmiş olması bacaklardaki kan dolaşımının kısıtlanmasına yol açar. Bu durumda bacaklar yorgun ve soğuk olup çabuk yorulur. Yetersiz dolaşımdan dolayı bacak ve damarlar şişer, uyuşmalara neden olur. Sürekli masa başında çalışanlar bu sorunlarla karşılaşırlar. Oskashiatsu uygulaması kasların gevşemesini sağlayarak kanın ve enerjinin dolaşımını iyileştirir.

 

 

YÜZ

Sigara, alkol, yorgunluk, uykusuzluk vb. gibi etkenler yüz renginin matlığına ve cansız bir görüntünün oluşmasına sebebiyet verirler. Uygulanan oskahiatsu masajı ile ciltte biriken toksik maddeler ve ölü dokular dışarıya atılarak yüz renginin açılmasına, ciltte doğal ipeksi bir dokunuş ve canlı görünüm kazanmasına yardımcı olur.

 

SIRT VE OMUZ

 

Sırt kasları da tıbkı boyun kasları gibi kolaylıkla gerilip kasılabilirler. Çünkü omurga ve omuzdaki kürek kemiği arasındaki kaslar kat kat birarada bulunmaktadır. Kolların sürekli aynı pozisyonda olduğu iş dallarında çalışan kişilerde sırtın omuz ve bel bölgelerinde sorunlar yaşanır. Güçlü ya da zayıf olsun bir kas çok fazla çalıştırılırsa burkulabilir, yorulabilir hatta gücünü kaybedebilir. Bu kaslar üzerine yapılan Oskashiatsu uygulamaları sırt ağrılarının giderilmesinin yanısıra iç organların da düzenli çalışmasına yardımcı olur.

 

 

KARIN

Karın bölgesine yapılan Oskashiatsu’nun amacı karındaki gerginliğin giderilmesidir. Karında basınç hissi, gaz sancısından kaynaklanan ağrı ile birlikte çabuk öfkelenme, huzursuzluk, midede yanma ve ekşime öne çıkan rahatsızlık belirtileridir. Düzenli bir biçimde karna yapılan Oskashiatsu mideyi ve karaciğeri güçlendirir, bağırsakları çalıştırır, hazmı kolaylaştırır. Aynı zamanda diyafram kaslarını güçlendirerek karındaki bütün organların sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

 

 

AYAKLAR

Modern tıpta iç organlar vücut yüzeyinde deri bölgeleriyle temsil edilirler ve bu deri bölgeleri bu organlar ile aynı sinirleri paylaşırlar. Bütün vücudun ayaklarda çoğunlukla tabanlarda ve daha az olarak da yanlarında ve tepesinde temsil edildiği kabul edilir.  Ayağa yapılan Oskashiatsu ile o bölgenin temsil ettiği organlar, işlevlerini normalleştirecek şekilde uyarılır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir